Új családtámogatási rendszer jön 2014-ben!Mi változik?
(2013. November)
Nagy szükség van a családtámogatás megváltoztatására, mondta Orbán Viktor az Országgyűlés őszi ülésszakát megnyitó beszédében, egyre kevesebb a gyerek, a miniszterelnök úgy fejezte ki magát, hogy a magyar egy veszélyeztetett faj, ezért szeretnék a jövőben bővíteni a családi adókedvezményt és ugyanakkor a gyed extrával szeretnék növelni a gyerekvállalási kedvet.
Révész Máriusz, a családpolitikai tanácsadó munkacsoportjával bemutatta az általuk kidolgozott népesedéspolitikai tervet, nagy szükség van komoly lépéseket tenni a közeljövőben, mert komoly visszaesés mutatkozik a születések számában, ezt a nagymértékű visszaesést még a bevándorlás sem tudja ellensúlyozni.
Az az igazság, hogy az eddigi családtámogatási rendszer bizonyos esetekben nemhogy ösztönzőleg hatott a gyerekvállalás terén, hanem rugalmatlansága miatt hátrányos volt a szülő számára abban az esetben is ha az édesanya hamarabb ment vissza dolgozni, és akkor is ha egy gyerek másfél évre követte testvérét, abban az esetben az édesanya elveszített egy fél év gyedet és másfél év gyest, ezért inkább sokan későbbre halasztották az újabb gyerekvállalást és sokszor egy idő után le is mondtak arról.
Kialakult egy konkrét terv, amely sokkal rugalmasabb lenne a jövőben, és nagyobb döntési teret adna a családoknak, ugyanakkor kiszámíthatóbbá tenné a döntést, fontos lenne előre meghatározni, hogy azt a személyt, aki igénybe veszi a gyest mekkora járandóságban részesülne összesen a tgyásból. vagy gyedből vagy gyesből.
Erre az alternatívára kétféle konkrét javaslatot dolgozott ki Révész Máriusz csapata:
- az anyának lenne joga eldönteni, hogy mikor szeretné megkapni a járandóságát és joga lehetne mellette dolgozni is.
- elosztanák a járandóságot 36 egyenlő részre és ezt minden hónapban folyósítanák.
Ez a gyed extra lényege, más néven gyorsasági prémium a lényege mindkét megoldásnak, hogy ugyanannyi összeg illetné meg azt az anyát is aki három évig otthon nevelte gyerekét és azt is, aki visszament időközben dolgozni.
Sokan azért nem mertek gyereket vállalni, mert nem volt biztos, hogy a szülés után vissza tudnak menni a régi munkahelyre dolgozni, ugyanakkor a kisgyerekes anyukákat nem szívesen alkalmazták a munkáltatók, mivel a kisgyerekkel sokszor kellett táppénzre menniük, így nem lehetett sohasem 100%-ban számítani a kisgyerekes anya munkájára.
Szeretné a Kormány ösztönözni a munkáltatókat, hogy érdekük legyen kisgyerekes anyukákat alkalmazni, ezért már az idén év elején bevezetésre került az a szabály, miszerint a gyesről visszatért szülő után a munkáltató 2 évig nem fizet járulékot és utána még egy egész évig csak 50% járulékot fizet. Lehet, hogy módosítani fogják ezt a szabályt, mert szeretné a Kormány még jobban meghosszabbítani a járulékmentes időszakot, mert az sem mindegy, hogy a szülő kettő vagy 8 év után kerül vissza a munkaerőpiacra.
Másik javaslat ösztönözni a fiatalokat, hogy tanulás mellett vállaljanak gyereket, mert ha az egyetemi időszak alatt szülne az anya, akkor az állam munkaviszonynak számítaná és a gyed összege minimálbér, esetleg diplomás minimálbér alapján kerülne kiszámításra.
Lendvai Anna, az MSZP szakpolitikusa szerint ez nem jelentene jó megoldást a tanuló anyák számára, mert bizony az egyetem elvégzése után több évvel nagyon nehéz elhelyezkedni , sok esetben a munkáltatók elvárásai között szerepel a gyakorlat is, ennek hiányában nem igazán kap esélyt a munkába állásra a szülő, az is komoly probléma, hogy kevés a nappali gyermekellátó hely. Példának hozta fel a Skandináv országokat, ott a normatívát a bölcsőde, óvoda vagy családi napközi kapja meg, nem az anya, az anya visszamegy dolgozni, természetesen a fizetéséből adózik így mindenki jól jár, ennek a megoldásnak az elnevezése hordozható állami támogatás. Véleménye szerint nem a pénzre kellene koncentrálni, hanem egy olyan megoldásra, amellyel jól összehangolható lenne a munka és a család .
Még 2008-ban az Európai Unió szerette volna, ha elterjedne az a gyakorlat, hogy az édesapa is kiveszi a részét a szülési szabadságból, a minimum 4 hónapból legalább 1 hónapra gondoltak, hazánkban ez 5 nap egy gyerek után és nyolc év alatt lehet felhasználni, így valljuk be nem sok. Viszont szakemberek kutatásokat végeztek és arra az eredményre jutottak, hogy az az apa, aki gyesen, gyeden vagy táppénzen volt a gyerekkel vagy gyerekekkel, kivette részét önállóan a nevelésükből, hajlandó több gyerek vállalására.
Mindenesetre reményre ad okot, hogy ennyire szívügye a Kormánynak a gyerekvállalás, talán végre sikerül egy család és gyerekbarát családtámogatási rendszert kialakítani.
|